VINERI, JUCĂM CU FOCȘANI!

Runda a 9-a din Liga Națională de handbal masculin aduce la Timișoara o nouă echipă din estul țării, CSM Focșani. Meciul e vineri, 3 noiembrie, de la ora 18. Coincidența toamnei face ca toate echipele moldovene să fi venit în această toamnă la Timișoara, din etapa a 2-a până acum. Odată cu acest meci se încheie seria confruntărilor cu ecipe din regiunea menționată, la fel cum în etapa precedentă s-au încheiat deplasările în București…

Tot lotul bănățenilor este valid. În această săptămână au revenit după mai bine de 10 zile de absență și cei trei jucători de națională – Daskaloski, Fenici și Lasica – iar antrenamentele au fost diversificate, alternând cele de intensitate cu cele mai relaxate.

”Pentru noi ar fi fost mai bine dacă nu s-ar fi întrerupt campionatul, după victoria de la Dinamo. Am fi continuat pe panta ascendentă de formă sportivă, dar am fi avut și un moral și o încredere mai ridicată. Acum, după aproape trei săptămâni de pauză parcă ne-am relaxat un pic și nu-mi place asta. Trebuie să revenim la acea concentrare, care ne-a făcut să obținem o serie bună de rezultate în condiții dificile. Dacă nu vom fi sută la sută, putem avea probleme cu echipa din Focșani. Apărarea completată de un atac inspirat reprezintă rețeta succesului. Am avut un procentaj foarte bun de aruncări la Dinamo, dar a contat și apărarea 3-2-1 bine organizată. Vreau să continuăm tot așa!”

Pero Milosevic, antrenor principal SCM Politehnica

Echipa noastră e neînvinsă în disputele directe cu CSM Focșani, club ce împlinește în această toamnă un deceniu de existență. Confruntările handbalistice s-au consumat pe parcursul celor mai recente două sezoane, în care Timișoara a adunat trei victorii, iar un meci s-a încheiat la egalitate.

Filip Marjanovic

Filip Marjanovic

Golgheterul echipei

174 de goluri în culorile alb-violet în acest sezon!

Vezi toată echipa Politehnicii!

Vezi toată echipa!
Mai multe știri

SĂ-I SUSŢINEM PE BĂIEŢI!

SĂ-I SUSŢINEM PE BĂIEŢI! Ultimul meci oficial al anului 2017 face ca echipa noastră să se apropie de unul dintre obiectivele sezonului intern – prezența în turneul Final Four al Cupei României. Jocul din sferturile de finală, dintre SCM Politehnica şi Ştiinţa Bacău e...

citește mai mult

URCĂM PE LOCUL 2!

URCĂM PE LOCUL 2! Alb-violeții au reușit o prestație convingătoare și în ultimul meci de campionat din 2017, câștigat la HC Vaslui cu 35-28, după ce și la pauză timișorenii aveau un avantaj de luat în seamă, 17-14. Victoria de față îi propulsează pe ”studenți” pe...

citește mai mult
Abonează-te la newsletterul nostru pentru ultimele știri despre SCM Politehnica

SCM Politehnica Timișoara

Campionii României - 1991
Câștigătorii Cupei României - 1986
Campionii României la Handbal în 11 - 1956

© 2017 SCM Politehnica Timișoara | Design Doru Costică
Hosting asigurat gratuit de Presslabs

POLI în Social Media

Pin It on Pinterest

Distribuie articolul

Trimite știrea prietenilor tăi!